Alanya da Yaşam…

DSC_3857

Dünya’nın Gözde Tatil Beldelerinden olan Alanya, Dünyanın Merkezi olan Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi’deki eşsiz doğa güzellikleri içerisin de  Antalya iline bağlı bir turizm ilçesidir, Antalya Şehir merkezine uzaklığı 132 kilometredir. Türkiye’nin güney sahillerinde bulunan Alanya, 1.598,51 km2‘lik bir alana sahiptir ve nüfusu ( 2014 yılık Erkek Nufusu : 1.122.997 – Kadın Nufusu : 1.099.565 Toplam 2014 yılı Nufusu : 2.222.562 ) dir. Nüfusun büyük çoğunluğu Türk‘tür. Bölgede 15 bin kadar ise Tüm Dünya Ülkelerinden Yaşamaktadır.

Türkiye’nin Alanya ilçesi idari olarak Antalya iline bağlıdır, Alanya Belediyesi ve ilçesi de Antalya Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanına girmiştir. Alanya’ya 45 kilometre mesafede bulunan Gazipaşa Havalimanı 2012 yılında faaliyete geçmiştir.

Alanya Stratejik konumu bakımından Akdeniz’in kıyı kesimlerinde küçük bir yarımada şeklindedir. Kuzeyinde Toros Dağları uzanır. Alanya tarih boyunca, , Roma, Bizans,Selçuklu ve Osmanlı gibi imparatorluklar için Akdeniz‘de önemli bir kale vazifesi görmüştür. Selçuklu zamanında, I. Alaeddin Keykubad yönetimi altındaki bölge, jeopolitik bir önem kazanmıştır. Şehrin bugünkü sembollerinden Kızıl Kule, tersane ve Alanya Kalesi bu dönemde yapılmıştır.

Akdeniz Bölgesin de Yerli ve yabancı turist sayısı oldukça yüksek olup, Alanya İlçesin de Emlak Alım ve satımı olarak ta potansiyel olarak yatırımcı olan yabancı uyruklu vatandaşlar da ticaret yapmaktadır. Antalya Alanya Bölgesin de  Akdeniz ikliminin özellikleri görülmektedir. Kışın ılık ve yazın sıcak geçer. Turizm açısından Türkiye’de yüzde dokuzluk bir paya sahipken Yabancıların Türkiye’de mülk alımında ise yüzde otuzluk bir paya sahiptir. Turizm, özellikle 1958’lerden sonra gelişmeye başlayarak, ilçedeki en etkin iş kolu haline gelmiş ve bu durum bölgede nüfus artışını meydana getirmiştir. Sıcak iklimi sayesinde birçok sportif faaliyet ve kültürel etkinliğe elverişlidir. Yaz ayların da oldukça revaçta olan Alanya Halk Dilinde Cennetten bir köşe Adı Verilmektedir.